Facebook
Youtube

Nie Sami z Gostynia drudzy w Wielkopolsce

Wojewódzki Turniej Gry w Bule i towarzyszący mu piknik zgromadziły około trzystu osób, w tym zawodników grających w bule. W sportowych zmaganiach w ośrodku Kraina Orła Białego w Starym Gostyniu wystartowały 32 drużyny z całej Wielkopolski. Były to reprezentacje z różnych środowisk osób niepełnosprawnych: Stowarzyszenia „Kasia”, Stowarzyszenia „Nie Sami”, Stowarzyszenia „Kreatywni”, Zakładu Aktywności Zawodowej w Leonowie, Domów Pomocy Społecznej w Osieku, Chwałkowie, Chumiętkach, Rogowie, Zimnowodzie, Osieku, Pleszewie, Śremie, Kotlinie, Psarskich, Środowiskowych Domów Samopomocy w: Czerminie, Gostyniu, Włoszakowicach, Krzywiniu, Kąkolewie, Chwałkowie i Fabianowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Piaskach, Miejskiej Górce, Kościanie.

Zawodników, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: przedstawiciele Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.  Gościem specjalnym Turnieju była Anna Skupień Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W trakcie spotkania przypomniano historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie.

Sędzia główny turnieju Paweł Krawiec poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe zasadą triplet (drużyny trzyosobowe). Sędzią technicznym była Beata Kasperczak, jednocześnie koordynatorka projektu „Możemy więcej”, a na poszczególnych polach sędziowali: Lucyna Nowak, Daria Woźniak, Marta Adamek, Julita Krzyżyńska, Martyna Genderka, Natalia Osiewicz, Monika Nowak, Marta Andrzejewska, Hanna Czwojda, Katarzyna Wabnik, Jagoda Piotrowska i Paweł Stępień.

Pierwsi w grze pokazowej wystartowali sędziowie. A po nich rozpoczęły się zmagania turniejowe.

Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca na podium zajęli: 1 – Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie, 2 – Stowarzyszenie „Nie Sami” z Gostynia, 3 ex aequo: – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowolipsku i Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk organizatorów i sędziów dyplomy oraz zestawy do gry w bule.

Projekt „Możemy więcej – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim” jest współfinansowany w ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu, Dom Pomocy Społecznej w Rogowie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu.